40 lat Solidarności!

Data publikacji: 31 sierpnia, 2020

40 lat temu zawarto w Gdańsku Porozumienia Sierpniowe, na mocy których powołano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Wydarzenia z sierpnia 1980 roku są niewątpliwie jednymi z najważniejszych w historii Polski XX wieku i stały się impulsem to przemian politycznych w całej Europie Wschodniej.

Rocznicowych obchodów nie zabrakło również w naszym mieście. Odbyły się one w poniedziałek, 31 sierpnia przy pomniku-krzyżu przy ul. Ełckiej.

W zorganizowanej przez Burmistrza Moniek uroczystości upamiętniającej wydarzenia sierpnia 1980 r. udział wzięli: Poczty Sztandarowe, Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność” Józef Mozolewski, przedstawiciele samorządu powiatowego oraz samorządów gminnych wchodzących w skład powiatu monieckiego, członkowie komisji zakładowych NSZZ “Solidarność”, służby mundurowe, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele jednostek samorządowych oraz sympatycy Związku.