Informacja w sprawie “ptasiej grypy”

Data publikacji: 23 lutego, 2021

Do naszego Urzędu wpłynęło właśnie pismo od Wojewody Podlaskiego z informacją, że w województwie podlaskim (w powiecie augustowskim) został potwierdzony pierwszy przypadek grypy ptaków H5N8 u łabędzia. Służby weterynaryjne podjęły już odpowiednie działania. Sytuacja jest opanowana i stale monitorowana.

“Mając na uwadze ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa podlaskiego, należy zmobilizować podległe jednostki do obserwacji terenu podczas działań służbowych pod kątem znalezienia padłych ptaków.

W przypadku odnalezienia padłych, dzikich ptaków (w szczególności w okolicy zbiorników wodnych) należy niezwłocznie przekazywać informację do PCZK/MCZK oraz do powiatowych lekarzy weterynarii.

Jednocześnie uprzejmie przypominam, iż wektorem wirusów grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli liczne gatunki kaczek i gęsi oraz łabędzie.

Niezbędne i aktualne informacje w zakresie grypy ptaków dostępne są na stronach internetowych Inspekcji Weterynaryjnej.”

Wychodząc na przeciw tej informacji przedstawiamy poniżej numery kontaktowe, pod którymi należy zgłaszać ewentualne przypadki martwych ptaków, znalezionych na terenie gminy Mońki:

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mońkach: 85 716 61 03

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mońkach:

w godzinach 7:30-15:30 – 85 727 88 00

po godzinie 15:30 – 477 118 251