Urząd Miejski w Mońkach

Konsultacje społeczne

Data publikacji: 24 listopada, 2023

W dniu 22 listopada br. w Mediatece odbyło się spotkanie w ramach konsultacji społecznych pod hasłem „Mońki pełne dobrej energii”.

Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców gminy Mońki na temat odnawialnych źródeł energii, w szczególności energii wiatrowej i słonecznej. Dodatkowo podczas dyskusji zostały przedstawione proponowane lokalizacje farmy wiatrowej na terenie gminy Mońki oraz gminnej farmy fotowoltaicznej, w formie zdjęć i krótkich filmów wykonanych za pomocą drona.

Eksperci w zakresie odnawialnych źródeł energii Pan Arkadiusz Śliwka oraz Pan Grzegorz Krasowski przedstawili zalety i wady energii wiatrowej oraz omówili zastosowanie w turbinach nowoczesnych technologii, tj. ograniczających emisję hałasu oraz efektu migotania światła. Specjaliści poinformowali uczestników o odległościach turbin wiatrowych wynikających z tzw. ustawy wiatrakowej. Zgodnie z nowelizacją, farmy wiatrowe będzie można zbudować 700 m od zabudowań mieszkalnych. Istotną kwestią jest to, iż odległość 700 m mierzona będzie od końca łopaty wiatraka, co oznacza zwiększenie się odległości do ok. 800 m od miejsca w którym będzie stała turbina. Poruszono również temat farm fotowoltaicznych pokazując różnice w technologii na przestrzeni lat oraz nowe możliwości w tej dziedzinie np. panele bifacjalne czyli dwustronne.

W obecnym stanie zaawansowania technologicznego energia wiatrowa należy do najtańszych sposobów pozyskania energii elektrycznej. Wojna w Ukrainie i będący jej skutkiem kryzys energetyczny gwałtownie zwiększyły popyt na energię odnawialną. Gmina Mońki jest otwarta na rozwój w zakresie wykorzystania źródeł energii odnawialnej, które pomogą gminie zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność cen energii oraz ochronę środowiska.

Ostatnim etapem spotkania była dyskusja na poruszone tematy oraz wypełnienie ankiety dot. odnawialnych źródeł energii.

Konsultacje społeczne potrwają do 30 listopada 2023 r. Do tego terminu można składać uwagi oraz wypełnić ankietę drogą elektroniczną (pod adresem: https://forms.gle/pXg392kmexfXDVsz8) lub na miejscu w siedzibie Urzędu Miejskiego w Mońkach.  

Konsultacje zostały zorganizowane przez Organizację Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu pt.: „Akademia Dialogu”. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.