Krajowe Uroczystości Wspomnienia Świętego Izydora Oracza

Data publikacji: 21 maja, 2024

W sobotę, 18 maja 2024 r. w Mońkach odbył się pierwszy dzień Krajowych Uroczystości Wspomnienia Św. Izydora Oracza.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. MB Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach. Po mszy zebrani goście, poczty sztandarowe i orkiestra przemaszerowali na teren Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, przy ul. Szkolnej. Zgodnie z tradycją zasadzono tam dąb imienia św. Izydora Oracza. Następnie odbył się pokaz pojedynku szlacheckiego Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego oraz występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki i Zespołu Mażoretkowego “Takt” z Jasionówki.

Kolejna część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie przybyłych gości powitał Dyrektor ZSOiZ w Mońkach Krzysztof Falkowski oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza w Białymstoku Witold Karczewski.

W uroczystościach udział wzięli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Sekretarz Stanu w MRiRW Stefan Krajewski, Wicewojewoda Podlaski Ewa Kulikowska, Europoseł Krzysztof Jurgiel, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, Starosta Moniecki Joanna Kitlas, Wicestarosta Moniecki Błażej Buńkowski, Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mońkach Wojciech Jacek Niedziołko, Burmistrz Goniądza Grzegorz Dudkiewicz, Burmistrz Knyszyna Krzysztof Chowański, Wójt Gminy Trzcianne Ewa Piekutowska, Wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych województwa, powiatu i gminy, a także przedstawiciele inspekcji, służb mundurowych i Lasów Państwowych oraz mieszkańcy – rolnicy okolicznych wsi.

Uroczystości miały na celu wspomnienie patrona ale przede wszystkim uhonorowanie ciężkiej pracy rolników. Medale Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi w rolnictwie otrzymali: Cezary Magnuszewski, prowadzący gospodarstwo rolne we wsi Dziękonie oraz Wojciech Cybulko prowadzący gospodarstwo rolne we wsi Lewonie.

Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski podziękował wszystkim rolnikom z terenu gminy Mońki oraz wręczył grawertony rolnikom za zasługi dla rolnictwa i promowanie nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie, w oparciu o tradycję i rodzinne wartości. Wyróżnieni zostali: Cezary Magnuszewski, Rafał Kulikowski, Karol Rafałko, Mirosław Cybulko, Wojciech Cybulko, Grzegorz Amonowicz, Michał Gawędzki, Tomasz Kuć, Albert Bajkowski, Dariusz Minkiewicz, Sławomir Jóźwicki oraz Zdzisław Radomski. Podziękowania przygotowano również Remigiuszowi Krzysztofowi Biedrzyckiemu oraz Leszkowi Feliksowi Prończukowi za rozwój przedsiębiorstwa Ubojni Drobiu Wojszki oraz za zasługi dla rolnictwa i promowanie nowoczesnych rozwiązań wspierających rolnictwo.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Mońkach