Rozpoczyna się przebudowa targowiska miejskiego

Data publikacji: 23 listopada, 2021

Rozpoczyna się przebudowa targowiska miejskiego w Mońkach. Inwestycja jest warta 2,5 milion złotych

Do tej inwestycji gmina szykowała się od lat. Koszt szacowany był początkowo na 1,5 mln zł, ale z powodu rosnących cen materiałów budowalnych, braku oferentów i unieważnianiu kolejnych przetargów – osiągnął ostatecznie kwotę blisko 2,5 mln zł.

Pieniądze na modernizację rynku przy ul. Kolejowej pochodzą z budżetu gminy (1,5 mln zł), reszta to fundusze unijne.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 do gminy Mońki trafiło na ten cel ponad 950 tys. zł.Od 22 listopada monieckie targowisko zostanie zamknięte, a teren przejmie wykonawca.

Wkrótce ruszą prace rozbiórkowe starego budynku handlowo-gospodarczego, części ogrodzenia i posadzki z płyt betonowych drogowych. Po wycince drzew i krzewów rozpocznie się budowa nowego budynku handlowo-administracyjnego z dwoma lokalami do wynajęcia, zapleczem socjalnym i toaletami.

Powstanie 40 stoisk handlowych w postaci zadaszonej wiaty, pięć miejsc parkingowych (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych), a do dyspozycji klientów będą też miejsca postojowe dla klientów wzdłuż przebudowanej ul. Kolejowej. Projekt obejmuje budowę nowej kanalizacji deszczowej, wodociągowej, sanitarnej, ale też monitoring i instalację fotowoltaiczną.

Teren targowicy zostanie utwardzony kostką brukową, a w ramach nowego ogrodzenia pojawią się nasadzenia i drobne formy architektoniczne: ławki, kosze na śmieci, słupy oświetleniowe.

Zostaną zagospodarowane tereny zielone.

Na ten czas kupcy przeniosą się na targowisko zastępcze na placu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Mickiewicza 54.

Zakupy będzie tam można zrobić od 24 listopada w środy i soboty, czyli w dotychczasowe dni targowe.