SIM – nowe mieszkania z inicjatywy Samorządu

Data publikacji: 14 maja, 2021

W dniu 7 maja 2021r. przedstawiłem przygotowaną przeze mnie  Radzie Miejskiej w Mońkach projekt uchwały w sprawie utworzenia przez samorząd Gminy Mońki, spółki z Krajowym Zasobem Nieruchomości, pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ,,KZN-Podlaski” Sp. z o.o. Przedstawiłem też Radzie   projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej spółce. Oba projekty zostały przyjęte przez Radę Miejską.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowe rozwiązanie umożliwiające samorządom budowę mieszkań czynszowych we współpracy i z finansowym wsparciem państwa. Program przypominający popularne TBS-y (Towarzystwo Budownictwa Społecznego), z założenia ma zwiększyć dostępność mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach, związanych z Mońkami na stałe. Po nowe narzędzie ma możliwość sięgnąć właśnie gmina Mońki.

Wysokość dofinansowania z funduszy centralnych, które stanowić ma wkład gminy do tworzonej spółki, może wynosić do 3 milionów złotych. Należy zwrócić uwagę, że gmina, przystępując do programu, nie ponosi żadnych kosztów własnych.  Gmina przystępująca do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej wnosi aportem własny grunt  oraz pozyskane wsparcie z Rządowego Funduszy Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 3 milionów złotych, jako wkład do spółki skupiającej gminy zainteresowane budową lokali czynszowych. Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową tworzą samorządy oraz partner krajowy, jakim jest Krajowy Zasób Nieruchomości.

SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa) jest atrakcyjnym rozwiązaniem zwłaszcza dla młodych rodzin, które poszukują mieszkania, ale z różnych przyczyn nie mogą, sięgnąć po kredyt hipoteczny. Zgodnie z założeniem programu w kosztach budowy mieszkań partycypuje państwo, spółka oraz przyszli najemcy, którzy po latach użytkowania zyskają możliwość przejęcia mieszkania na własność. Lokatorzy mieszkań będą mieli również możliwość skorzystania z rządowych dopłat do czynszu, których wysokość uzależniona będzie od wielkości mieszkania. Według założeń wysokość czynszu wyniesie ok. 12 zł/m kw. miesięcznie, czyli za lokal o powierzchni 50 m2 czynsz wyniesie ok. 600 zł. Jak widać, jest to bardzo atrakcyjna oferta choćby w stosunku do obecnych na rynku cen najmu.
Samorząd, oprócz wspomnianych już 3 milionów złotych stanowiących wkład do tworzonej spółki,  już podczas realizacji projektów mieszkaniowych w SIM-ach,  będzie mógł liczyć na dofinansowanie środkami skarbu państwa w wysokości do 35% wartości inwestycji (Grant z Funduszu Dopłat dla gminy na budowę mieszkań).

Partycypacja przyszłego najemcy może wynosić do 20 % wartości mieszkania.  Kwota ta może stanowić część kosztu wykupu  w przyszłości.   Lokatorom będą przysługiwać rządowe dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie na Start.

Nowy program powstaje przede wszystkim z myślą  o mieszkańcach, których nie stać na budowę domu czy zakup mieszkania na kredyt.

Burmistrz Moniek

Zbigniew Karwowski