Uroczyste przekazanie i święcenie wozów bojowych

Data publikacji: 20 września, 2022

Uroczyste przekazanie i święcenie wozów bojowych oraz gminne zawody sportowo-pożarnicze

W dniu 18 września 2022 r. miało miejsce uroczyste przekazanie i poświęcenie średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych zakupionych Ochotniczej Straży Pożarnej w Mońkach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuleszach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sikorach.

Poświecenia wozów  w asyście pocztów sztandarowych   i strażaków z powiatu monieckiego dokonał ks. Tadeusz Malinowski, który w kościele parafialnym p.w. św. Klary w Kuleszach odprawił mszę świętą w intencji strażaków i ich rodzin. Formalnego przekazania kluczyków do wozów wraz z listami gratulacyjnymi dokonał Burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski.

Swoją obecnością na uroczystościach zaszczycili nas: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP  Adam Andruszkiewicz, Wicewojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska, przedstawiciel Marszałka Województwa Podlaskiego Henryk Dębowski,  Podlaski Wojewódzki Komendant PSP st. bryg. Sebastian Zdanowicz, Komendant Powiatowej Straż Pożarnej w Mońkach bryg. Dariusz Koc, Komendant Powiatowej Straż Pożarnej w Grajewie mł. bryg. Andrzej Beczko,  Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku ppłk Dariusz Szorc, przedstawiciel Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Rutkowski, Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP Województwa Podlaskiego dh Andrzej Koc,  Prezes Oddziału Powiatowego Związki Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Karol Laskowski, Starosta Moniecki Błażej Buńkowski, Burmistrz Goniądza Grzegorz Dudkiewicz,  delegacja z Gminy Kołki z Ukrainy pod przewodnictwem Sekretarz Natalii Rejkiny, Radni Rady Miejskiej w Mońkach oraz Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zaproszeni goście gratulowali udanego przedsięwzięcia w zakresie doposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz życzyli wszystkim druhnom i druhom dużo zdrowia, pomyślności oraz motywacji do dalszej pracy i działania na rzecz lokalnej społeczności. Zakupione przez Gminę Mońki wozy poprawią warunki służby ochotników, zwiększą skuteczności działań oraz wzmacnia poczucie bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

Podczas niedzielnej uroczystości,  został przekazany dotkniętej wojną Ukrainie wóz Star 244, który dotychczas służył  w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuleszach. Kluczyki do samochodu ratowniczo-gaśniczego z rąk Burmistrza Moniek Zbigniewa Karwowskiego odebrała Sekretarz Gminy Kołki Natalia Rejkina.

Tego dnia na stadionie miejskim w Mońkach odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze ochotniczych straży pożarnych z gminy Mońki. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości dh Leszka Czarneckiego Prezesowi Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podlaskiego dh Andrzejowi Koc oraz podniesienia flagi państwowej i odśpiewania hymnu narodowego.

Strażacy startowali w dwóch konkurencjach:  w sztafecie pożarniczej i ćwiczeniu bojowym. Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco: I miejsce OSP Mońki, II miejsce OSP Sikory,  III miejsce OSP Kulesze. Podczas tegorocznych zawodów nie było przegranych. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłorocznych gminnych  zawodach sportowo-pożarniczych.

Przybyłym gościom oraz pocztom sztandarowym dziękujemy za  obecność w  tym tak ważnym dla nas dniu.