Trwa budowa MPSZOK w Świerzbieniu

Data publikacji: 1 lutego, 2023

Trwają intensywne prace budowalne związane z budową Międzygminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Świerzbieniu. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – PSZOKI”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Międzygminny PSZOK Świerzbienie powstanie do obsługi Gminy Mońki, Gminy Trzcianne oraz Gminy Korycin. Celem przedsięwzięcia będzie poprawa funkcjonowania jakości systemu gospodarki odpadami w obrębie Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami. Możliwe będzie ponowne wykorzystanie surowców, odzysk energii z odpadów oraz zmniejszenie uciążliwości związanych z nadmiernym składowaniem odpadów. Dzięki zwiększeniu możliwości segregacji i recyklingu, a co za tym idzie ponownemu wykorzystaniu, zostanie zmniejszona masa odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania.

Koszt robót budowlanych związanych z budową MPSZOK Świerzbienie – 1 952 582,93 zł netto

koszt wyposażenia - 143 750,00 zł netto
dofinansowanie ze środków UE - 1 310 208,08 zł
wkład własny - 786 124,85 zł

Inwestorem jest: BIOM Sp. z o.o., której współwłaścicielem jest Gmina Mońki.